Kam investovať v roku 2022 » Tipy

od Naposledy Aktualizované: 20. júl, 2022

Na úvod by som rád upozornil, že tento článok je môj osobný pohľad na investovanie, ktorý nemusí vyhovovať každému a vopred odporúčam si pred každou investíciou urobiť svoju vlastnú analýzu.

Globálna ekonomika sa postupne spamätáva z koronakrízy. Záujem o investovanie opäť rastie. Trh je nepredvídateľný a je ťažké predpovedať, čo sa stane v najbližších rokoch, obzvlášť keď ekonomika v súčasnej dobe zápasí s vysokou infláciou. Existujú však sektory, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších rokoch rásť. V tomto článku zhodnotíme niektoré z najlepších investícií v roku 2022, ktoré môžete urobiť ak máte k dispozícii voľných 1000 eur (alebo aj inú sumu).

Prečo investovať?

Investovanie vám môže poskytnúť ďalší zdroj príjmu, financovať váš dôchodok alebo ním môžete získať finančnú slobodu. Investovanie zvyšuje vaše bohatstvo – predovšetkým vám pomáha splniť vaše finančné ciele a časom zvyšuje vašu kúpnu silu. Najlepšie je začať investovať čo najskôr – dokonca aj dnes, ak môžete.

V dnešnej dobe je veľmi populárne investovať do veľkých svetových firiem, ETF fondov, FOREXu, vzácnych kovov, komodít, či do kryptomien. Všetky tieto aktíva si viete nakúpiť na burze eToro pod jednou strechou.

* Vysoko volatilný investičný produkt. Váš kapitál je spojený s rizikom.

Investovanie do komodít

Komodity predstavujú širokú kategóriu investícií, ktorá zahŕňa:

  • Poľnohospodárske produkty ako hovädzie mäso a obilniny
  • Vzácne kovy
  • Ropa a zemný plyn
  • Suroviny ako drevo a železo

Cena komodity zvyčajne závisí od faktorov ponuky a dopytu. V dôsledku toho sú zvyčajne ziskovejšie počas krízy v dodávateľskom reťazci, ako sme videli tento rok. Sú však stále riskantné – mierna zmena geopolitických situácií, prírodné katastrofy a suchá môžu drasticky ovplyvniť vaše zisky. Investori ako takí môžu uprednostňovať investovanie do ETF zameraných na komodity a podielových fondov pred komoditnými zmluvami.

Kúpa akcie je jednoduchá záležitosť, ale kúpa správnej akcie bez časovo overenej stratégie je neuveriteľne náročné. Medzi najlepšie akcie na nákup teraz alebo na zaradenie do zoznamu sledovaných patrí: Apple (AAPL), Neuralink, Merck (MRK), General Dynamics (GD), Cheniere Energy (LNG) a Nutrien (NTR).

 

Euro Bankovky

 

V súčasnosti však mnoho investorov odporúča počkať. Akciový trh má tento rok ťažký začiatok. Index S&P 500 je medziročne nižší o viac ako 16 %. To vyvolalo obavy. Podľa online prieskumu Allianz Life Quarterly Market Perceptions približne 43 % uviedlo, že sú príliš nervózni na to, aby investovali na trhu práve teraz.

Všetky nižšie uvedené aktíva, ktoré v tomto článku uvádzame si viete nakúpiť na burze eToro pod jednou strechou. Na tomto blogu mám napísaný aj kompletný návod ako nakupovať akcie na eToro.

Investovanie do kryptomeny

Investícia, ktorá sa ukázala ako výhodná pre niektorých investorov, je kryptomena, najmä tá najväčšia a najznámejšia – Bitcoin. Počas niekoľkých posledných rokov tento nový priestor zaplavilo viac investorov, čím ceny prudko stúpali a priťahovali viac špekulácií a investícií. Výsledkom bolo, že niektoré coiny dosiahli nové historické maximá a z niekoľkých šťastlivcov urobili milionárov. Tieto skoky však v kryptomene netrvajú dlho, ako je vidieť na raste Bitcoinu o 50 000 USD, po ktorom nasledoval jeho dramatický prepad v roku 2021. Na rozdiel od iných aktív nie sú kryptomeny kryté poistením FDIC ani vnútornou hodnotou základnej spoločnosti. V konečnom dôsledku majú tieto aktíva hodnotu len toľko, koľko za ne obchodník zaplatí. Ak chcete investovať do kryptomien, je nevyhnutné urobiť si research a investovať len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. A hoci si môžete kúpiť kryptomeny na burze, lepšou stávkou môže byť investícia do diverzifikovaného krypto ETF.

Kríza so stablecoinmi TerraUSD (UST) spoločnosti Terra a voľný pád tokenu LUNA spoločnosti Terra ešte viac narušili sentiment v oblasti kryptomien. Avšak medzi dlhodobo overené a stabilné kryptomeny na trhu patrí: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH).

Bitcoin 9. mája prudko klesol a 10. mája sa pokúsil o zotavenie na úrovni 30 000 USD. Ethereum (ETH) má aktuálne silnú úroveň podpory na hodnote 2 159 USD. Rozsah strát sa prejavil v likvidáciách trhu. Údaje zo zdroja na monitorovanie ukázali, že straty spolu presiahli 1,2 miliardy USD za 24 hodín. Určite neodporúčam investovať celých 1000 eur do Bitcoinu. Svoje financie by ste si mali vhodne rozložiť. Jedným z nápadov je mať kombináciu bezpečnejších investícií a rizikovejších investícií s vyšším výnosom.

Investovanie do iných odvetví

Ďalším nemenej atraktívnym sektorom, ktorý ale rozhodne stojí za vašu pozornosť sú biotechnológie zamerané na udržanie vysokej kvality života a predĺženie mladosti. Každý človek by chcel žiť dlhý život bez starnutia, však? Vedci nedávno urobili v tejto oblasti veľký pokrok. Tento typ projektov bude v najbližších rokoch len naberať na obrátkach.

Fintech je ďalším sľubným miestom. Trh platobných riešení sa transformuje a dnešné inštitúcie, najmä banky, strácajú svoje konkurenčné výhody. Ťažko sa prispôsobujú novým trendom. Svet sa mení. Čoraz viac transakcií sa uskutočňuje rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Aby sme boli aj naďalej efektívni, potrebujeme kvalitné online riešenia, ktoré nám pomôžu riadiť celý náš finančný život prostredníctvom bežného smartfónu.

A na záver – zábavný biznis. V súčasnosti ľudia menej pracujú a majú viac voľného času. Svoju kreativitu tak môžu nasmerovať inam. Zábavný priemysel je na vzostupe. Ide o sociálne médiá, metaverse, NFT (Non-fungible tokens), NFT hry, virtuálnu a rozšírenú realitu (AR).

Nižšie uvádzam príklad, ako by mohlo vyzerať vaše investičné portfólio:

 

Investícia - Portfólio

 

Do roku 2022 sme vstúpili s veľkým množstvom peňazí, ktoré sa v posledných rokoch kvôli pandémii tlačili. S najväčšou pravdepodobnosťou budeme svedkami vysokej inflácie vo všetkých regiónoch. Takže prvá vec, ktorú chcem odporučiť je rozhodnúť sa pre také obchodné modely, ktoré sú čo najflexibilnejšie a udržujú vaše peniaze v bezpečí, a to aj s prihliadnutím na riziká vysokej inflácie. Po druhé, nechcete mať hotovosť, pretože sa určite znehodnotí v dôsledku inflácie. Po tretie, musíte byť dynamický, pretože svet sa neustále zrýchľuje. Ak chcete robiť správne rozhodnutia rýchlo, musíte byť dobre informovaní. Na záver prajem všetkým rýchly finančný rast a nové úspechy v roku 2022!

* Upozorňujem, že CFD sú zložité nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu. 78% účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako fungujú CFD, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.
Dávid
Autor: Dávid

Vyštudoval ekonómiu a manažment a vo svojej profesii sa zaoberá investovaním, najmä do kryptomien. Miluje nové výzvy, čo nevie sa rýchlo naučí a napreduje ďalej. Rád rozbieha nové projekty, kde môže využiť svoju kreativitu. Vo svojom voľnom čase rád číta knihy, venuje sa športu a učeniu cudzích jazykov.

Share This