Tvorba Web Stránok – Cena

od Naposledy Aktualizované: 15. okt, 2023

Ak vás zaujíma cena za tvorbu web stránky, prečítajte si tento krátky článok. Skúsim vám to v ňom stručne popísať.

Cena závisí hlavne od toho, či si svoju webovú stránku vytvoríte sami pomocou nejakého web buildera (nástroj na tvorbu webstránok), alebo to zveríte do rúk grafického štúdia či odborníka (ako som napríklad ja, tvorbe web stránok sa venujem už 15 rokov). Nižšie si môžete pozrieť môj cenník. Jednoduchú internetovú stránku viem vytvoriť od cca 399€.

* Ukážky mojich prác, ako aj objednávací formulár, nájdete na mojej osobnej webstránke pariza.art.

TIP: Ak si chcete vytvoriť webovú stránku svojpomocne, čítajte prosím celý článok do konca – pod mojim cenníkom sa dozviete informácie o výdavkoch.

Cenník tvorby web stránok

Orientačné ceny pri vlastnej tvorbe web stránky

Ak sa rozhodnete ísť vlastnou cestou a chcete si vašu webstránku vytvoriť sami, v nasledujúcich odstavcoch vám skúsim popísať, koľko zhruba budete musieť investovať. Okrem času a vôle naučiť sa niečo nové, budete potrebovať aj veľa trpezlivosti.

S celým procesom vám pomôže môj WordPress návod, ktorý vám všetko vysvetlí krok za krokom. Weby staviam a aj odporúčam stavať na platforme WordPress. Je to redakčný systém na tvorbu web stránok a podľa mňa je to najlepšia voľba. Používa ho už 43% všetkých webov, ktoré sú online.

A čo sa týka výdavkov, ak si stránku budete vytvárať sami, budete musieť zaplatiť nasledovné:

  1. Doména
  2. Web Hosting
  3. Šablóna / Page Builder
  4. Obsah: texty + obrázky

Teraz rozoberiem, koľko vás tieto jednotlivé položky môžu stáť a skúsim vám aj stručne vysvetliť, na čo vlastne slúžia:

1. Doména

Doména je názov vašej webovej stránky, podľa ktorého vás môže ktokoľvek na celom svete dohľadať na internete. Je to napríklad www.mojnovyweb.sk, www.google.sk, či www.tesla.com. Domény môžu mať rôzne koncovky, napríklad .sk, .cz, .com, .net, .org. No dajú sa kúpiť aj zaujímavejšie koncovky, ako napríklad .blog, .website či .store. Bežne sa cena domén pohybuje v rozmedzí 10-20€ ročne (ak sa nejedná o prémiovú doménu).

2. Web Hosting

Web hosting je úložný priestor na webovom serveri, na ktorom bude vaša webstránka uložená, tak aby bola dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni, na celom svete. Ceny web hostingu začínajú od približne 2,50€ mesačne a zvyčajne sa platí ročne. Pre bežný web vám bude stačiť jeden z najlacnejších balíčkov. Prípadne, ak plánujete vytvoriť viacero webstránok, môžete si kúpiť drahší balíček s väčším priestorom. Alebo si ho v prípade potreby rozšírite a dokúpite neskôr. Takisto ako aj pre domény, aj pre web hosting používam a odporúčam využiť služby od WebSupportu. Okrem spoľahlivých produktov majú aj výbornú technickú podporu.

 

Web Hosting - Cena

 

3. Šablóna / Page Builder

Ak si budete svoju web stránku vytvárať na WordPresse, budete potrebovať nejakú šablónu. Šablóny sú k dispozícii aj zdarma, no platená prémiová šablóna či page builder, ako napríklad Divi, vám ponúka viac možností. Ja osobne používam a odporúčam Divi. Jej cena je $89 USD ročne alebo $249 USD doživotne.

* Tento článok obsahuje affiliate odkazy. To znamená, že ak si službu zakúpite, ja za to dostanem aj malú províziu, ako odmenu za tento článok. Samozrejme, ak ma nechcete podporiť, nemusíte nakúpiť cez môj odkaz.

4. Obsah: texty + obrázky

Na stránku budete určite umiestňovať nejaké obrázky a texty, no tie môžete získať aj zdarma. Texty si skúste napísať sami, prípadne si najmite copywritera. Ako obrázky môžete použiť vaše vlastné fotografie.

To by malo byť všetko, čo sa týka výdavkov na tvorbu vlastnej webstránky. Ak však budete vytvárať zložitejší projekt, ako napríklad eshop, musíte počítať s vyššími výdavkami. A to už len preto, že pre eshop budete potrebovať okrem iného aj platobnú bránu, ktorej ceny sa pohybujú od 50€ ročne.

Ak nemáte čas či energiu učiť sa webové technológie, môžete to prenechať na mňa a ja sa o všetko postarám. Pozrite si moje portfólio a ak vás zaujme, neváhajte ma kontaktovať.

Zhrnutie všetkého, o čom by ste mali vedieť predtým, ako sa rozhodnete vytvoriť si webovú stránku prostredníctvom WordPressu

Základný rozdiel medzi WordPress.com vs. WordPress.org

Predtým, ako pôjdeme ďalej, objasnime si tento základný rozdiel. Existujú dva varianty WordPressu, z ktorých každá sa môže pochváliť trochu iným využitím:

WordPress.com: Toto je plne hosťovaný systém SaaS, tvorca webových stránok a systém na správu obsahu. Používa motor WordPress, aby ste sa dostali online v priebehu niekoľkých minút. Svoj web môžete hostiť na subdoméne WordPress alebo sa pripojiť k svojej vlastnej webovej doméne. Správa servera sa postará za vás.

WordPress.org: je open-source framework, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť, aby ste mohli začať vytvárať vlastnú WordPress stránku. To si vyžaduje určité technické know-how. Budete si musieť zabezpečiť svoj vlastný hosting, webovú doménu a spravovať svoje potreby súvisiace so serverom sami. Aj keď je WordPress.org na používanie zadarmo, mnohé z jeho doplnkov a tém nie sú.

WordPress.org je jedno z najflexibilnejších riešení na trhu, ktoré poskytuje zdanlivo nekonečné možnosti prispôsobenia. Môže podporovať akýkoľvek typ podnikania vrátane obchodov elektronického obchodu, blogov a neziskových organizácií.

S WordPress.org si môžete vytvoriť svoj vlastný web. Toto je vynikajúca možnosť, ak máte inteligentné kódovanie CSS a HTML na oživenie svojej vízie a chcete znížiť náklady.

Vo všeobecnosti platí, že WordPress je neuveriteľne cenovo dostupný a časovo efektívny. Musíte síce zaplatiť poplatky za hosting, kúpiť názov domény a možno si kúpiť tému a doplnky. Okrem týchto počiatočných nákladov, ktoré sa môžu pohybovať od 60 do 300€, neuvidíte opakované poplatky za používanie WordPressu. Samotná platforma je bezplatná a prichádza s doživotnými bezplatnými aktualizáciami.

Medzi aspekty, ktoré ovplyvňujú náklady na tvorbu webovej stránky prostredníctvom WordPressu a jej následnú údržbu patrí napr. typ stránky (je rozdiel či máte jednoduchý blog alebo e-shop). Jednoduchý blog je zvyčajne najdostupnejším druhom stránky na výrobu, pokiaľ ide o náklady na vývoj webových stránok WordPress. Na publikovanie textového obsahu potrebujete jednoduchú webovú stránku, ktorú možno usporiadať do 3 kategórií (domov, článok blogu a kategória).

Ďalej náklady na dizajn vašej webovej stránky WordPress závisia od toho, či používate tému, a ak áno, akú. Na výber je výber bezplatných a prémiových šablón s profesionálnym vzhľadom. Vo všeobecnosti väčšina prémiových tém začína na približne $50 USD.

V neposlednom rade ak chcete prevádzkovať úspešnú webovú stránku, musí spĺňať základné štandardy týkajúce sa rýchlosti a odozvy webu. Dôležitým faktorom pre výkon a bezpečnosť webových stránok je web hosting. Odporúčam použiť poskytovateľa web hostingu, ktorý sa špecializuje na WordPress. Budú za vás proaktívne monitorovať výkon a bezpečnosť vášho webu. Stručne povedané, váš web hostingový balík a poskytovateľ má obrovský vplyv na rýchlosť a bezpečnosť vášho webu. Služba web hostingu by mala poskytovať minimálne certifikát SSL, automatické zálohovanie, ukladanie do vyrovnávacej pamäte a brány firewall.

Prémiové doplnky, do ktorých sa oplatí investovať:

SEO pluginy (zlepšuje optimalizáciu pre vyhľadávače): napríklad Yoast SEO (89€) a MonsterInsights.

Platformy elektronického obchodu: napríklad WooCommerce, BigCommerce.

Doplnky na výskum kľúčových slov: napríklad SEMrush, Google Search Console, Ahrefs.

Helpdesk pluginy ako: napríklad LiveChat, Zendesk, Gorgias.

Voliteľné doplnky:

Vlastné doplnky formulárov na vytváranie kontaktných a prihlasovacích formulárov: napríklad Gravity Forms, WP Forms alebo Ninja Forms.

E-mailové marketingové/newsletter pluginy: napríklad MailChimp, Brevo alebo Constant Contact.

Zásuvné moduly na generovanie potenciálnych zákazníkov: napríklad OptinMonster, Thrive Leads, ConvertPro.

Doplnky Analytics: napríklad MonsterInsights, ExactMetrics, Analytify.

* Okrem webstránok navrhujem aj logá.

Andrej

Autor: Andrej

Expert vo webových technológiách a práci s WordPressom už od roku 2007. Keď nie som práve pri PC, pravdepodobne sa učím cudzie jazyky alebo bicyklujem. Viac o mne si môžete prečítať tu.